Hírlevél 2016. január

2016.  januári közlekedési korlátozások Magyarországon: a kamionstop, azaz a 7,5 tonna legnagyobb megengedett össztömeg feletti tehergépjárművek forgalomkorlátozása szombatonként 22:00 órától vasárnaponként 22:00 óráig tart. A tilalom alól mentesülnek az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik.

Mint minden évben, úgy idén januárban is „téli rend” szerint alakul a korlátozás: ez annyit tesz, hogy november 4-től egészen március 1-jéig a hétvégi és ünnepnapi közlekedési tilalom Magyarországon nem vonatkozik a legalább EURO 3-as környezetvédelmi besorolású, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsikra. Nehéz tehergépjárművekkel tehát hazánk útjain közlekedni tilos:

2015. december 31. (csütörtök) 22:00 órától » 2016. január 1. (péntek) 22:00 óráig
(az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik haladhatnak)

2016. január 2. (szombat) 22:00 órától » január 3. (vasárnap) 22:00 óráig
(az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik haladhatnak)

2016. január 9. (szombat) 22:00 órától » január 10. (vasárnap) 22:00 óráig
(az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik haladhatnak)

2016. január 16. (szombat) 22:00 órától » január 17. (vasárnap) 22:00 óráig
(az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik haladhatnak)

2016. január 23. (szombat) 22:00 órától » 24. (vasárnap) 22:00 óráig
(az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik haladhatnak)

2016. január 30. (szombat) 22:00 órától » január 31. (vasárnap) 22:00 óráig
(az EURO-3-4-5-6-os, nemzetközi forgalomban közlekedő tehergépkocsik haladhatnak)

KIVÉTELEK MAGYARORSZÁGON. — Januárra a kivételek itthon nagy vonalakban a megszokottak. Habár volt kisebb jogszabályváltozás tavaly decemberben, azonban továbbra is mentességet élveznek az élő állatot, friss tejet, tejterméket, friss és fagyasztott húst és hústerméket, friss pékárut, gyorsan romló élelmiszert, tojást, valamint friss, nyers, nem fagyasztott, nem szárított, nem feldolgozott zöldséget és gyümölcsöt, gabonát stb. szállító — illetve ilyen szállítási cél érdekében a fel- és lerakóhely között, továbbá azok és a telephely viszonylatában üresen közlekedő — tehergépkocsik. A közlekedési korlátozás alól mentesülők körét a 190/2008-as kormányrendelet 5. §-a rögzíti, melyet mindig megtalál a www.mkfe.hu nyitóoldalán, a nagy képeknél vagy közvetlenül itt (MEGNYITÁS »)

FONTOS! Ha Ön romlandó élelmiszert szállít vagy fuvaroz, a menetokmányon mindenképpen legyen feltüntetve, hogy „romlandó” (külföldön angolul: „perishable”)! Szintén lényeges, hogy a mentességek egyes eseteiben a tehergépjármű vezetőjének menetokmányként a fedélzeten kell tartania a megbízó vagy a szállító által kitöltött iratot, azaz a kormányrendelet 4. melléklete szerinti tartalommal kiállított nyilatkozatot.

Svédország és Dánia szigorítja a határellenőrzéseit

Újabb országok szigorítják a határellenőrzéseiket az európai migránshelyzet miatt. Dánia egyelőre 10 napra, Svédország 6 hónapra tervezi a most életbe léptetett szabályok fenntartását.

Az IRU információja szerint Dánia okmányellenőrzést vezetett be a német határon. Az intézkedés 10 napig marad érvényben, de további 20 nappal meghosszabbítható. Az ellenőrzések a személyekre fognak fókuszálni. A dán rendőrség már végrehajtja az új intézkedéseket.

A nemzetközi közúti szállítást kisebb mértékben érinthetik az ellenőrzések, ezért a nehézgépjárművek várakozási idejét nem fogják jelentősen befolyásolni az intézkedések, melyet reményeink szerint hamarosan mi is megerősíthetünk.

Svédország január 4-én szintén bevezette a személyes okmányok ellenőrzést a dán határon. A rendelet értelmében (amely az elkövetkező 6 hónapban érvényben is marad) a tengeri, vasúti és közúti szállítást végző vállalkozásokat fogják felelősségre vonni, amennyiben kiderül, hogy illegális személyeket szállítanak. A felelősségre vonás intézményét eddig kizárólag Svédország vezette be.

Változások az oroszországi útdíj törvényben

2015. december 15-én hatályba lépett az oroszországi útdíjfizetést szabályozó törvény módosítása.
A legfontosabb változások a következők:

  • Az útdíj meg nem fizetése esetén kiszabható bírság összege első szabálysértés esetén legfeljebb 5 000 rubel (a korábbi 450 000 rubel helyett).
  • A bírság összege ismételt szabálysértés esetén legfeljebb 10 000 rubel (a korábbi 1 000 000 rubel helyett).
  • A szabálysértést elkövető személy mentesül a felelősség alól, ha a jármű az Oroszországi Föderáció államhatárától legfeljebb 50 km-t tett meg és az      útdíj ez után szabályosan befizetésre került.
  • Ha a szabálysértést az automatikusan működő berendezések ugyan azon a napon kétszer vagy több alakalommal rögzítették, úgy a második és az ezt követő esetekért a jármű vezetője nem vonható felelősségre.

A módosító törvény orosz nyelven az alábbi hivatkozáson érhető el:

http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001201512150012?index=0&rangeSize=1

Változás a Belarusz útdíjfizetési rendben

Belarusz Köztársaság Minisztertanácsának 2015. május 11-i, 401 sz. rendelete (Hatályos 2015. június 14-től) módosítja és kiegészíti a 2013. április 30-i, 340 sz. minisztertanácsi rendeletet, valamint annak végrehajtási rendeletét (A Belarusz Köztársaság útdíjfizetésre kijelölt közútjain közlekedő járművek útdíjfizetésének rendje).

A módosítások és kiegészítések alig érintik a külföldi fuvarozók tevékenységét, egyetlen helyen szerepel a külföldiek számára is lényeges változás. A végrehajtási rendelet 2. pontjának tizenkilencedik bekezdése ezentúl így hangzik:

Nem teljes összegű útdíjfizetésnek minősül:

„olyan elektronikus fizetési berendezés használata, amely nem az adott járműhöz és a rajta lévő forgalmi rendszámhoz köthető, kivéve, ha a járműnek az elektronikus útdíjfizetési rendszerben történt regisztrációjakor hibás adatok kerültek rögzítésre

Vagyis a jövőben az ellenőrök már nem büntetnek azért, ha a fedélzeti berendezésről szóló szerződés megkötésekor az ügyintéző téves adatokat rögzített (pl. „0” helyett „O” betűt, vagy fordítva, rendszám helyett a forgalmi engedély számát írta be, elfelejtette a számítógépe billentyűzetét átállítani orosz karakterekről latinra stb.).

E-útdíj MAGYARORSZÁGON  

2013. július 1-től működik a viszonylati jegy váltása és az OBU  fedélzeti egység értékesítése és regisztrálása a HU-GO rendszerben a határokon lévő IBUSZ Irodáinkban !

www.ibuszvam.hu

HU-GO angol és német nyelvű ügyfelei 08.00 és 16.00 óra között hívhatják a call centert.

06-40-40-50-60

(helyi tarifával hívható Magyarországról

+36-36-587-500
(külföldről normál díjszabás szerint hívható)

Balesetmentes közlekedést kívánunk!

IBUSZ Vámügynökség

www.ibuszvam.hu

Kategória: Magyar